Știri

S-a stabilit data primului tur al alegerilor prezidențiale 2025. Ce se știe despre „finala” pentru Cotroceni

Noul Executiv va adopta calendarul pentru alegerile prezidentiale în prima ședință de guvern din ianuarie 2025.

Conform surselor Știrilor PRO TV, liderii Coaliției au căzut de acord, sâmbătă, în principiu, asupra organizării alegerilor prezidențiale. Primul tur ar putea avea loc pe data de 23 martie 2025, iar al doilea tur pe 6 aprilie 2025.

În acest context, startul campaniei electorale va fi dat în partea a doua a lunii februarie. Până atunci, candidații vor strânge semnături, întrucât procesul electoral va fi reluat de la zero.

Crin Antonescu a fost deja anunțat candidatul comun al coaliției PSD – PNL – UDMR și minorități.

Și-au mai anunțat intenția de a candida Călin Georgescu (independent), Elena Lasconi (USR), Nicușor Dan (independent) și Daniel Funeriu (independent).

De asemenea, liderii Coaliției au decis adoptarea ordonanței „trenuleț” în ședința de guvern programată pentru luni, 30 decembrie.

Bugetul pentru anul viitor va fi finalizat și adoptat de Guvern în prima săptămână din ianuarie și va fi supus aprobării Parlamentului într-o ședință extraordinară.

Știre în curs de actualizare

0263
Adrian Vrauko
Adrian Vrauko - redactor șef Fresh24. Are o 16 ani de experiență și este specializat pe știri sociale și breaking news. Și-a început cariera la Realitatea TV, iar dupa ani de televizune a trecut în jurnalismul online și a lucrat pentru mai multe site-uri ca redactor șef din top 10 BRAT. De asemena a condus 5 ani un site de lifestyle feminim care era pe primul loc în topul accesărilor. Spune că nivelul la care a ajuns se datorează mentorului său, Anamaria Lembrău cunoscută ca un jurnalist cu experiență mare care a condus redacții mari de știri. Adi mai afirma că Anamaria l-a slefuit și l-a făcut să strălucească. Este pasionat de avioane și spune că dacă ar putea s-ar muta într-un avion.

Comments are closed.