Magazin

Sorin Bontea, rețetă de pască fără aluat: „Nu e complicat și e foarte rapidă”

Pasca e unul dintre deserturile preferate ale românilor de Paște. Chef Sorin Bontea a explicat cum se face, pas cu pas, rețeta de pască fără aluat.

„Am aici o pască fără aluat sau puteți să îi spuneți și cheescake românesc. Pentru această rețetă, am nevoie ca toate ingredientele să fie la temperatura camerei. Nu este o rețetă complicată”, a spus Sorin Bontea într-un clip video postat pe Youtube.

Rețetă de pască fără aluat. Ingrediente:
700 g brânză de vaci
400 g smântână
4 ouă
1 lămâie
100 g griș
50 g făină
250 g zahăr
2 buc. zahăr vanilat
2 esență de vanilie
200 g stafide
80 g unt
Rețetă de pască fără aluat

Prepararea acestei rețete durează doar zece minute, a spus Sorin Bontea. După ce v-ați asigurat că aveți toate ingredientele trebuie să puneți aluatul obținut într-o tavă rotundă de copt.

„Începem cu ouăle, zahărul și le batem împreună două minute, nu foarte mult, e o rețetă foarte rapidă. Adăugăm brânza de vaci. Este foarte important ca compoziția să fie cât mai omogenă la această rețetă. Adaug untul, care e foarte important să fie la temperatura camerei, esența de vanilia, smântâna și jumătate de lămâie stoarsă. Pun și coaja de la o lămâie rasă, adaug și făina puțin câte puțin, pentru a nu face cocoloașe, după care și grișul. Pun și stafidele, pe care le-a m hidratat deja cu puțină apă caldă.”, a spus bucătarul.

Pasca se coace timp de aproximativ o oră, a spus Sorin Bontea. Desigur, timpul poate fi în funcție de ce cuptor are fiecare. După ce scoți pasca din cuptor, este necesar să lași prăjitura cu brânză să se răcească timp de cel puțin o oră, timp după care ea poate fi tăiată. Se poate servi simplă, ori presărată cu zahăr pudră și fructe lângă ea.

„Eu am o formă pe care am tapetat-o cu unt, zahăr și făină. Punem totul în formă și e gata, o bag la cuptor la 160 de grade, timp de o oră. După 60 de minute, așa arată pasca, am lăsat-o să se răcească și merge tăiată”, a mai spus el.

0548
Cristiana Furtuna
Experiență de 10 în presa din România. Reporter și redactor la o televiziune locală din Galați, iar după ce a descoperit presa online, a ocupat mai multe poziții la publicații online: redactor, social media manager, editor coordonator.

    Comments are closed.