Știri

Fiul lui Mihai Leu a vorbit. Ce i-a spus tatăl lui înainte să moară. Îți dau lacrimile

Sportul românesc este din nou în doliu. Mihai Leu, fost campion mondial la box profesionist și ulterior pilot de raliuri, s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani, după o lungă suferință provocată de o boală gravă. Figura emblematică a sportului național a lăsat în urmă nu doar un palmares impresionant, ci și o moștenire morală și sportivă ce va dăinui peste generații.

Născut la 13 februarie 1969, Mihai Leu a fost o personalitate marcantă în două sporturi total diferite. A cunoscut succesul în box, devenind campion mondial WBO la categoria semi-mijlocie în 1997, o performanță unică în România. Retras din ring din cauza unor probleme medicale, el nu s-a îndepărtat de sport, alegând să își continue cariera în lumea curselor auto, unde a reușit din nou să se remarce. A câștigat titlul național la raliuri, confirmând statutul său de sportiv versatil și dedicat.

Cine este fiul lui Mihai Leu

Mihai Leu a fost apreciat nu doar pentru performanțele sale, ci și pentru determinarea, modestia și devotamentul său față de tot ceea ce înseamnă sportul. A continuat să rămână activ în domeniu chiar și după retragere, implicându-se în organizarea de evenimente și în sprijinirea tinerilor pasionați de motorsport.

Viața personală a fost o ancoră stabilă pentru fostul campion. Căsătorit de peste 30 de ani cu o femeie de origine italiană, Mihai Leu a format o familie discretă, departe de expunerea excesivă. Din mariajul lor a rezultat un fiu, Marco, singurul copil al fostului sportiv, care a ales un drum diferit față de cel al tatălui său. Deși nu a fost atras de box sau motorsport, Marco și-a găsit pasiunea în sporturile de iarnă, devenind instructor de schi și snowboard. De asemenea, a urmat studii superioare în domeniul managementului sportiv, semn că legătura cu sportul a fost transmisă, chiar dacă într-o formă diferită.

„Am un băiat de care chiar sunt mândru, nu încerc să îi spun eu ce să facă. Încerc să îl las să facă ce îi place și îl încurajez. Boxul nu i-a plăcut lui, iar cu mașinile, soţia nu a putut niciodată să fie încântată de tema asta și puțin a contat și asta. A terminat un masterat de management sportiv, probabil tot cu sportul va avea legătură în viitor. El este instructor de schi și snowbord, îi place foarte mult, aproape toată iarna este la munte”, a spus Mihai Leu despre fiul său

„A călătorit cu noi peste tot, dacă am plecat în Germania a venit cu noi, dacă ne-am întors în România la fel. Grădiniţa a făcut-o în Germania, iar când ne-am întors acasă l- am dat la o şcoală în limba germană din Deva. Pentru facultate a ales Timişoara”, a mai spus acesta.

01

Comments are closed.