Coaliția aflată la guvernare este iar la un pas de implozie! A fost scandal în ședința de miercuri, din cauza plângerii penale făcute de USR contra lui Ilie Bolojan, pentru tergiversarea alegerilor pentru Primăria Capitalei. Liberalii le-au adus reproșuri USR-iștilor, în timp ce social-democrații n-au mai stat să asiste la certuri și au plecat de la întâlnire.
Scandaluri pe bandă rulantă în Coaliție
Un nou scandal – al câtelea? – macină coaliția aflată la guvernare. Motivul este, de această dată, plângerea penală făcută de USR contra guvernului, din cauza amânării alegerilor pentru Primăria Municipiului București.
Plângerea a fost formulată de către deputatul Emanuel Ungureanu, încercându-se astfel forțarea lui Ilie Bolojan să accelereze demersurile pentru organizarea scrutinului.
Din cauza acestei plângeri, ședința de miercuri a coaliției a durat foarte puțin și a fost mai mult scandal decât discuții constructive.
Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu (PNL), le-a reproșat USR-iștilor, mai ales președintelui Dominic Fritz, demersul contra guvernului. Social-democrații nu au stat să asiste la reproșuri și conflicte, părăsind sala de ședințe înainte de încheierea întâlnirii.
În aceste condiții, principalele subiecte ce ar fi trebuit discutate – alegerile pentru Primăria Capitalei și reforma administrației – au rămas în suspensie, fiind atinse mult prea puțin din cauza scandalului provocat de plângerea penală, spun surse citate de antena3.
Vicepreședintele PSD Lia Olguța Vasilescu a declarat, marți, că dacă PNL și USR desemnează un candidat comun pentru Primăria Capitalei, coaliția de guvernare se va rupe.
„Aici este vorba despre un acord politic. În primul rând, dacă suntem într-o coaliție, fie avem un candidat comun al coaliției, fie fiecare partid candidează singur. Adică, nu poți să ai o mini-coaliție în interiorul coaliției. Și atunci am spus că nu putem să mergem pe balada Miorița, cu baciul ungurean și cu cel vrâncean care se unesc ca să-l omoare pe baciul moldovean. Și dacă vom avea un acord politic în care fiecare partid, de exemplu, merge de sine stătător, atunci nu va fi niciun fel de problemă de înțelegere”, a spus Vasilescu.
Problema organizării alegerilor din Capitală s-a aflat și marți pe ordinea de zi a coaliției, însă nici atunci nu s-a luat o decizie.
Premierul Ilie Bolojan a spus că dacă săptămâna aceasta nu va fi adoptată o hotărâre de guvern pebtru organizarea alegerilor pentru Primăria Capitalei, atunci scrutinul nu va mai putea fi organizat în acest an.