Știri

Călin Georgescu i-a făcut plângere lui Nicușor Dan la CSM. Acuzații extrem de grave aduse președintelui

Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a transmis miercuri, 15 octombrie, o petiție oficială către Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), în care cere instituției să intervină împotriva președintelui României, Nicușor Dan. În documentul depus, Georgescu îl acuză pe șeful statului de ingerință în actul de justiție și de exercitarea unor presiuni publice asupra magistraților implicați în dosarul său.

Motivul plângerii depuse de Călin Georgescu la CSM

Demersul lui Călin Georgescu vine după ce președintele Nicușor Dan ar fi făcut declarații publice în care și-ar fi exprimat acordul cu rechizitoriul întocmit de Parchetul General în dosarul în care fostul candidat este trimis în judecată pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale.

Georgescu susține că, prin aceste afirmații, șeful statului ar fi încălcat principiul separației puterilor în stat și ar fi influențat percepția publică asupra unui proces aflat încă în derulare.

„Este evident faptul că domnul Nicușor Dan creează o presiune asupra magistraților”

În textul petiției transmise către CSM, Călin Georgescu afirmă că declarațiile președintelui reprezintă o formă de presiune nepermisă asupra sistemului judiciar.

„Este evident faptul că, prin prisma statutului de Președinte al României pe care îl deține emitentul afirmațiilor redate, aspect coroborat cu contextul socio-juridic existent în România în acest moment, domnul Nicușor Dan creează o presiune asupra magistraților judecători, inducându-se ideea unei vinovății anticipate, prin încălcarea prezumției de nevinovăție și a dreptului la un proces echitabil. Or, în mod evident, vinovăția unei persoane poate fi stabilită doar de către o instanță judecătorească, printr-o hotărâre definitivă de condamnare”, se arată în petiție.

Călin Georgescu acuză o afectare a credibilității instituțiilor statului

Fostul candidat mai susține că acțiunile președintelui ar afecta grav imaginea instituțiilor statului și ar reprezenta un incident de integritate cu efecte directe asupra încrederii publicului în sistemul de justiție.

„Așa cum am susținut, acțiunile Președintelui României, domnul NICUȘOR DAN, reprezintă un veritabil incident de integritate ce creează un prejudiciu populației (slăbirea încrederii în instituțiile statului) și, în mod direct, Consiliului Superior al Magistraturii, garantul independenței justiției.”, se mai arată în textul plângerii.

„Afirmațiile președintelui echivalează cu o ingerință gravă a politicului în actul de justiție”

În continuarea sesizării, avocații lui Călin Georgescu acuză o intervenție directă a factorului politic în activitatea instanțelor de judecată.

„De asemenea, un aspect extrem de important este reprezentat de faptul că afirmațiile prezentate anterior, realizate în spațiul public, cu potențial de distribuire masivă, echivalează cu o ingerință extrem de gravă a politicului în actul de justiție, punându-se, astfel, la îndoială, caracterul de legalitate și temeinicie al soluțiilor pronunțate de instanțele de judecată, aspect nepermis, ce contravine principiilor fundamentale de funcționare ale unei societăți democratice.”, mai scriu apărătorii acestuia.

„Președintele interferează în actul de justiție, discreditând instanțele din România”

Potrivit documentului depus la CSM, fostul candidat afirmă că președintele ar fi depășit limitele constituționale ale mandatului său și ar fi afectat în mod direct imaginea și independența sistemului judiciar.

„În acest sens, vă rog să aveți în vedere faptul că Președintele României, domnul NICUȘOR DAN, prin afirmațiile sale, interferează în actul de justiție, discreditând rolul instanțelor de judecată din România, ceea ce creează o percepție în rândul unui observator obiectiv de amestec al factorului politic în actul jurisdicțional. Mai mult, ca urmare a tuturor aspectelor învederate anterior, există riscul evident ca asupra judecătorilor să se creeze o presiune artificială, nepermisă într-o societate democratică cu o justiție independentă”, se mai arată în documentul citat.

Călin Georgescu cere CSM să intervină urgent

În finalul petiției, Călin Georgescu solicită Consiliului Superior al Magistraturii să investigheze situația și să ia măsuri urgente pentru protejarea independenței sistemului de justiție.

„Scopul prezentei petiții este de a vă supune atenției aspectele ante-menționate și, de asemenea, de a vă solicita să efectuați o analiză obiectivă în cadrul Consiliului Superior al Magistraturii în sensul identificării unor măsuri și demersuri corespunzătoare, necesare pentru protejarea independenței justiției.”, cere fostul candidat.

Ce urmează după plângerea depusă

Până la acest moment, Administrația Prezidențială nu a emis un punct de vedere oficial în legătură cu acuzațiile formulate de Călin Georgescu. Potrivit procedurilor, Consiliul Superior al Magistraturii urmează să analizeze petiția și să decidă dacă va deschide o anchetă privind presupusele ingerințe ale președintelui României în actul de justiție.

Demersul lui Călin Georgescu readuce în atenția publică dezbaterea privind separația puterilor în stat și limitele implicării președintelui în chestiuni ce țin de procesele judiciare în curs.

010

Comments are closed.