Știri

Se închid școlile! Anunț de ultimă oră

Cursurile se desfășoară online marți în șapte școli din județele Gorj, Vâlcea, Dolj și Dâmbovița, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educatiei si Cercetarii, care a precizat că vremea a afectat programul școlar în mai multe unități de învățământ.

Școli închise din cauza vremii în patru județe

Ministerul Educației a transmis că situația a fost centralizată pe baza informațiilor primite de la inspectoratele școlare județene, la o oră de referință stabilită la prânz.

„Astăzi, 3 februarie 2026, potrivit informaţiilor furnizate de inspectoratele şcolare judeţene (ora de referinţă 12:00), programul şcolar a fost afectat de condiţiile meteorologice nefavorabile în 7 unităţi de învăţământ din 4 judeţe”, a transmis Ministerul Educației.

Unde sunt școlile afectate de condițiile meteo

Potrivit datelor oficiale comunicate de autorități, cele șapte unități de învățământ afectate sunt distribuite în patru județe din țară. Cele mai multe școli se află în județul Gorj.

Conform sursei citate, 3 unităţi şcolare sunt în judeţul Gorj, 2 în judeţul Vâlcea, iar câte una în judeţele Dolj şi Dâmboviţa.

Cursuri mutate în mediul online

În toate unitățile de învățământ vizate de această măsură, activitatea didactică nu a fost suspendată complet, ci mutată în mediul online, pentru a asigura continuitatea procesului educațional.

În toate aceste şcoli, cursurile se desfăşoară online, afirmă sursa citată.

Autoritățile monitorizează în continuare evoluția condițiilor meteorologice, iar deciziile privind desfășurarea cursurilor vor fi luate în funcție de siguranța elevilor și a cadrelor didactice. Ministerul Educației recomandă părinților și elevilor să urmărească informările oficiale transmise de școli și inspectoratele școlare.
3

05

Comments are closed.