Momente de o emoție profundă pe Arena Națională, unde Marius Șumudică a plâns în hohote lângă sicriul lui Mircea Lucescu. Antrenorul a venit să îi aducă un ultim omagiu fostului selecționer, care s-a stins din viață la vârsta de 80 de ani.
Legătura dintre cei doi a fost una specială, Marius Șumudică fiind elevul lui Mircea Lucescu la Rapid. Relația apropiată dintre ei s-a păstrat de-a lungul anilor, iar vestea decesului l-a afectat profund pe „Șumi”.
Gestul emoționant făcut de Marius Șumudică la Arena Națională
Marius Șumudică a ajuns la Arena Națională în jurul orei 13:00, unde este depus sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Mircea Lucescu. Antrenorul a adus o coroană de flori și a petrecut momente copleșitoare lângă cel care i-a marcat cariera.
Vizibil afectat, acesta și-a sprijinit capul de sicriu și nu și-a putut stăpâni lacrimile. Ulterior, Șumudică l-a îmbrățișat pe Răzvan Lucescu, care a fost prezent pe tot parcursul zilei pentru a-i primi pe cei veniți să își ia rămas-bun de la tatăl său.
Declarația sfâșietoare a lui Șumudică
După momentul emoționant, Marius Șumudică a oferit o declarație care a impresionat profund:
“O săptămână tristă. Am văzut fel de fel de comentarii, că vezi Doamne, săptămâna asta Cerul ar fi deschis. Ar fi nedrept pentru cei care au decedat în altă perioadă. Toată lumea e judecată la fel. Rămân faptele pe care le-ai făcut.
Latura umană, un om extraordinar, oricând a ajutat pe toată lumea, te învăţa să trăieşti, cum să te comporţi şi un om care nu cred că a făcut vreun rău cuiva. Latura profesională, nu ştiu dacă trebuie să o mai amintesc. Dacă s-ar fi născut în altă ţară, i se spunea Sir, Sir Mircea Lucescu, pentru că merită, un domn din toate punctele de vedere. Vedeţi tot ce se întâmplă, pe tot mapamondul, vedeţi ce se întâmplă la fiecare început de joc, momente de reculegere. Asta înseamnă să ai valoare, să fii un om care ţi-ai pus amprenta asupra acestui fenomen.
Nea Mircea, când te vei ridica sus şi vei fi acolo, să ştii că am rămas aici, sunt un om care te-a iubit, veşnic vei fi în inima mea, m-ai făcut fotbalist, m-ai făcut antrenor şi n-o să uit niciodată lucrurile asta.
Am încercat să ajung la spital, nu am reuşit să ajung unde era dânsul, am vorbit puţin cu doctorii, nu mi s-a permis să intru, e regretul vieţii mele, că nu am reuşit să ajung, chiar dacă era în comă indusă“, a declarat Marius Şumudică, la Arena Naţională.
O pierdere uriașă pentru fotbalul românesc
Moartea lui Mircea Lucescu a lăsat un gol imens în lumea sportului, iar reacțiile emoționante ale celor care l-au cunoscut arată impactul uriaș pe care acesta l-a avut. Imaginile cu Marius Șumudică în lacrimi sunt dovada legăturii puternice dintre generațiile de fotbaliști și antrenori formați de marele „Il Luce”.



