Știri externe

Emmanuel Macron a provocat un scandal monstruos și România e afectată. Liderii europeni sunt consterrnați

Guvernul francez vrea ca Bruxelles-ul să pună presiune pe Washington, întrucât negocierile comerciale transatlantice se apropie de termenul-limită fără ca un acord să fie încheiat, scrie Politico.

Un oficial francez implicat în probleme de comerț, care a vorbit sub protecția anonimatului din cauza sensibilității subiectului, a declarat că Parisul consideră că negociatorii europeni trebuie „să arate clar că suntem pregătiți să apăsăm butonul roșu” dacă Donald Trump refuză să accepte termeni rezonabili.

Un al doilea oficial francez a afirmat că Comisia Europeană ar trebui să recunoască faptul că se confruntă cu un aliat care „crește tensiunile într-un război comercial pe care el l-a declanșat”.

„Acesta este motivul pentru care ne-am făcut auzită vocea și am cerut Comisiei să fie fermă”, a adăugat oficialul.

Solicitările Parisului de a adopta o poziție mai dură reflectă presiunea intensă cu care se confruntă guvernele europene, în contextul în care Trump a decis să rupă ordinea comercială globală de la revenirea sa la putere în luna ianuarie. În ultimele săptămâni, negociatorii Uniunii Europene au intensificat eforturile pentru a convinge partea americană să reducă tarifele impuse bunurilor europene, înainte de termenul-limită din 1 august, stabilit de Trump pentru finalizarea discuțiilor.

Președintele francez Emmanuel Macron va călători miercuri la Berlin pentru a se întâlni cu cancelarul german Friedrich Merz, pentru a discuta despre tarifele de 30% pe care Trump amenință că le va aplica tuturor bunurilor din UE în lipsa unui acord. Acest nivel tarifar ar fi de trei ori mai mare decât actualul tarif american de 10% aplicat importurilor din Uniune.

În timp ce Merz și aliații săi pledează pentru un acord rapid – chiar și cu concesii semnificative – pentru a proteja economia orientată spre export a Germaniei, Franța dorește să obțină cei mai buni termeni posibili, chiar dacă asta presupune prelungirea negocierilor.

Oficialii francezi care au vorbit pentru POLITICO au precizat că nu critică Comisia Europeană pentru abordarea sa de până acum, dar cred că UE trebuie să fie mai dură, întrucât o capitulare ar face Europa să pară slabă și ar reduce șansele de a obține un acord favorabil.

Timpul pentru o schimbare de strategie

„Franța vrea ca metoda de negociere a Comisiei să evolueze”, se arată într-o notă transmisă presei de Ministerul Economiei. „Scopul nu ar trebui să fie încheierea unui acord cu orice preț.”

Marți, ministrul francez al Industriei, Marc Ferracci, se întâlnește cu reprezentanți ai industriei pentru a discuta despre tarifele americane, urmând ca atât guvernul, cât și sectorul privat să exercite presiuni asupra Comisiei Europene pentru o poziție mai fermă în relația cu administrația Trump.

Ferracci intenționează de asemenea să promoveze o linie dură și în cadrul întâlnirilor cu ministrul german al Economiei, Katherina Reiche, luni la Berlin, precum și cu ministrul italian al Industriei, Adolfo Urso, joi la Paris.

083

Comments are closed.