George Burcea, actorul care va candida din partea POT pentru Primăria Capitalei, o atacă pe Anca Alexandrescu, contracandidata susținută de AUR. Actorul are o replică și pentru Călin Georgescu, care a descris alegerile locale parțiale din București ca fiind ”o farsă”.
POT vrea să câștige Primăria Capitalei prin actorul George Burcea, fostul soț al Andreei Bălan.
Aflat cumva pe aceeași ”nișă” electorală cu Anca Alexandrescu, actorul a ținut s-o atace pe controversata realizatoare TV, pentru trecutul deloc străin de politică. Asta în timp ce el se recomandă a fi ”din afara sistemului”.
Întrebat ce îl diferențiază de candidata susținută de AUR, George Burcea a răspuns: ”Are trecut politic. Eu nu am”.
Anca Alexandrescu a lucrat mulți ani pentru diferiți politicieni de rang înalt, fiind în principal consilier pe probleme de comunicare.
Candidatul AUR a fost întrebat dacă ”aleargă” în cursa pentru Cotroceni pe același ”culoar” cu Alexandrescu, cel suveranist, actorul a spus că ”termenul suveranist nu există în DEX”. ”Termenul suveraniști e inventat de cei care nu acceptă schimbarea”, a spus Burcea, într-un interviu pentru hotnews.
Tot în contextul alegerilor, lui George Burcea i-a fost reamintită poziția exprimată de Călin Georgescu, potrivit căreia scrutinul din 7 decembrie este ”o farsă”.
”Candidatura mea o farsă? Eu nu sunt o farsă”, a replicat actorul.
Burcea a admis însă că Georgescu a reprezentat unul dintre factorii ce au contribuit la apropierea lui de Partidul Oamenilor Tineri (POT).
”A fost un factor. Știm ce s-a întâmplat anul trecut, cum milioane de români au dorit schimbarea. Domnul Georgescu nu era parte din sistem, era din afara sistemului. Anularea voturilor, cea mai mare greșeală de după comunism”, a spus actorul.




