Știri

Procesul momentului! Mircea Dinescu dă de pământ cu Victor Ponta

Este o poveste care a făcut valuri anul trecut și care, nici până în prezent, nu are un verdict final. Scriitorul Mircea Dinescu a anunțat că îl dă în judecată pe Victor Ponta, după dezvăluirile privind inundațiile din 2014, însă procesul este încă în desfășurare, iar instanța nu a stabilit o decizie definitivă.

Acuzații grave după dezvăluirile despre inundațiile din 2014

Mircea Dinescu a reacționat dur după ce Victor Ponta a declarat că a dat ordin pentru deschiderea Porților de Fier, astfel încât Belgradul să nu fie inundat, chiar dacă acest lucru a afectat partea românească.

Scriitorul susține că această decizie ar fi avut consecințe grave pentru mai multe comunități din România și a anunțat că va cere despăgubiri consistente.

„Domnul Ponta este un mincinos, una la mână. Doi, e şi puţin ticălos, pentru ce a făcut el. Eu nu am ştiut până în ziua de astăzi că el e autorul acelei mârşăvii de a deschide Porţile de Fier ca să fie inundate satele româneşti, să nu se inunde Belgradul. În primul rând, domnul Ponta nu ştie legea vaselor comunicante. Belgradul este la 200 de kilometri de Porţile de Fier. (..) E o prostie. E analfabet şi aici. Într-adevăr, probabil s-ar fi inundat nişte sate sârbeşti, din zona Porţilor de Fier. Eu m-am trezit, într-adevăr, cu Dunărea crescută, a crescut într-o noapte 5 metri, şi a trebuit să mă urc într-o barcă şi să plec. (…) Vreme de două săptămâni am venit cu barca la coşmelia mea, cum zice Ponta”, a declarat Mircea Dinescu.

Mărturii despre momentele dramatice trăite

Scriitorul a povestit că nu a fost avertizat în niciun fel înainte de creșterea bruscă a nivelului Dunării și că a fost nevoit să se descurce pe cont propriu.

„Nu, nu a venit nici dracu. Eu aveam o bărcuţă şi m-am dus pe malul nostru, mai jos, aşa la vale. Erau şi cinci căsuţe anexe care au fost distruse. Vreme de o săptămână a curs curs Dunărea prin faţa şi prin spatele casei. Dar eu n-am ştiut că Ponta este autorul acestei ticăloşii, astăzi am aflat”, a mai explicat el.

Despăgubiri cerute și acuzații la adresa statului

Mircea Dinescu a subliniat că nu a primit niciun sprijin financiar după inundații și că statul român nu ar fi intervenit pentru reconstrucția comunităților afectate.

„Nu am primit niciodată nicio despăgubire, nici de la el, nici de la statul român. Cu această ocazie eu vreau să-i strâng pe oamenii din comuna Rast, care le-a distrus casele, într-adevăr şi a distrus o comunitate de olteni acolo, şi care s-au mutat până la urmă, în Rastul nou, dar nu în case făcute de statul român, ci pe Gigi Brcali, el le-a făcut, nu Ponta. Deci guvernul nu a finanţat, nu a făcut nimic, Ponta nici atât”, a menţionat scriitorul.

Procesul și despăgubirile cerute

Scriitorul a anunțat că intenționează să inițieze un proces în care să solicite atât despăgubiri materiale, cât și morale.

„Vreau să-l dau în judecată pe Ponta, o să-i chem şi pe oameni din Rast, o să-mi angajez un avocat să-i caute, să-l dăm în judecată, să cerem şi despăgubiri materiale şi morale, între altele”, a anunţat Dinescu.

Întrebat despre suma pe care o va solicita, acesta a oferit un răspuns tranșant.

Scriitorul a afirmat că ar cere despăgubiri morale de un milion de euro, pentru că e mincinos şi ticălos.

Mai mult, Mircea Dinescu a lansat acuzații extrem de dure la adresa fostului premier.

„În mod normal, ar trebui băgat şi la puşcărie puţin, e o chestie absolut de trădare naţională, ca să zic aşa”.

Declarațiile lui Victor Ponta despre decizia din 2014

La rândul său, Victor Ponta a declarat că a luat această decizie în contextul unor situații de urgență, susținând că oamenii afectați ar fi fost relocați și despăgubiți.

Fostul premier a precizat că, în schimb, a fost inundată partea românească, dar oamenii au fost mutaţi şi s-au dat repede despăgubiri.

De asemenea, acesta a anunțat că va renunța la cetățenia sârbă, după validarea candidaturii la alegerile prezidențiale.

Un caz care încă așteaptă verdictul final

Deși declarațiile au stârnit reacții puternice în spațiul public, procesul anunțat de Mircea Dinescu nu are încă o concluzie definitivă. Rămâne de văzut cum vor analiza instanțele aceste acuzații și dacă vor exista consecințe juridice pentru deciziile luate în trecut.

015

Comments are closed.